W MAGICZNYM KRAKOWIE
BLISKO KULTURY I HISTORII
Zainteresowani kulturą, w okolicy znajdą dla siebie wiele atrakcji z wystawami stałymi, cyklicznymi wydarzeniami, wernisażami. W Muzeum Podgórza można poznać historię dzielnicy, w Galerii Starmach odbywa się coroczna inauguracja Miesiąca Fotografii w Krakowie, w Cricotece – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK kilka razy do roku udostępniane są nowe wystawy, w Centrum Kultury Podgórza odbywają się warsztaty szycia, florystyczne, decoupage, klub seniora, spotkania autorskie, spotkania muzyczne, koncerty.
Historia
W miejscu nowo powstającego kompleksu mieszkaniowego znajdowała się Spółdzielnia Pracy Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a tuż obok, pod adresem Rękawka 30 znajduje się odremontowany dawny Dom Modlitwy Ansche Chail i Stowarzyszenia Talmud Tora, w którym w czasie II wojny światowej, w 1940 roku uruchomiony został szpital zakaźny. Szpital ten w 1941 roku znalazł się w granicach getta.
W najbliższej okolicy znajduje się też wiele innych obiektów związanych z historią Podgórza, tą starszą (jak Kopiec Krakusa) i nowszą, z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej.
Ulica Rękawka, przy której zlokalizowany jest budynek została wytyczona w XVIII wieku, a obecna jej nazwa obowiązuje od 1914 roku.
ŚWIĘTO RĘKAWKI PRZY KOPCU KRAKUSA
ŚWIĘTO RĘKAWKI PRZY KOPCU KRAKUSA 2
KOPIEC KRAKUSA I KAMIENIOŁOM LIBAN
Kopiec ten usypali mu po śmierci z wdzięczności mieszkańcy Krakowa i okolic nosząc ziemię w koszach, cholewach od butów i właśnie - szerokich rękawach.
Historia
MIEJSCE, W KTÓRYM ODZYSKALIŚMY WOLNOŚĆ
To także tutaj, na mieszczącym się nieopodal Placu Niepodległości rozpoczęło się wyzwalanie Krakowa w roku 1918.